NAJLEPSZA KAWA NA ŚWIECIE NIEJEDNO MA IMIĘ

Opublikowano 19.06.2015

Najlepsza kawa na świecie? Powinna być gorąca jak piekło i słodka jak miłość. Sprawdź, które gatunki są najbardziej cenione przez znawców.

Mieszkańcy Neapolu twierdzą, że najlepsza kawa na świecie to l’espresso napoletano, James Bond wskazyłam na Blue Mountain, a francuski dyplomata Talleyrand orzekł, że „musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość”.

Najlepsza kawa świata

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Na niepowtarzalny smak i charakter kawy wpływają takie czynniki jak pochodzenie, selekcja, obróbka i palenie ziaren oraz indywidualny sposób ich przygotowania. Im bardziej skomplikowany i czasochłonny jest proces pozyskiwania ziaren danego rodzaju kawy, tym – zazwyczaj – jest ona droższa.

Jeśli przyjmiemy więc, że najlepsza kawa na świecie to ta, która kosztuje najwięcej, w czołówce kawowego rankingu powinniśmy umieścić Black Ivory Coffee „produkowaną” przez tajlandzkie słonie (ok. 1100 dol. za kilogram) i Kopi Luwak – kawę pozyskiwaną z ziaren nadtrawionych przez ptaka – łaskuna muzanga zwanego cywetą  (ok. 700 dol. za kg).

Łaskun I kawa Kopi Luwak

Jeśli jednak pod uwagę weźmiemy nie cenę, ale największą ilość nagród i wyróżnień, jaką otrzymała dana kawa, numerem jeden będzie panamska Esmeralda Special. Uznaniem cieszą się również Blue Mountain – faworytka agenta 007, co odnotowane zostało w książce autorstwa Iana Fleminga, oraz St. Helena – kawa, którą upodobał sobie sam Napoleon Bonaparte.

SMAK JEST NAJWAŻNIEJSZY

Może się jednak okazać, że żaden z powyższych gatunków nie dorówna temu, jaki pijemy w naszej ulubionej kawiarni, albo, że najlepsza kawa na świecie to ta, którą wypijamy we własnym kubku w leniwy sobotni poranek. 

Tematy powiązane z tym artykułem: kawa wiedza i kawa rodzaje kawy
Komentarzy: 1. Dodaj również swoją opinię na ten temat.
Dodaj komentarz

Komentarze