EKSPRES PRZELEWOWY – CZY WARTO GO KUPIĆ?

Opublikowano 17.06.2015

Ekspres przelewowy do kawy to idealne rozwiązanie dla wszystkich początkujących miłośników brunatnego napoju. Sprawdź, jak działa to urządzenie.

Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje ekspresów do kawy, przez co ich wybór może nas przyprawić o niemały zawrót głowy. Jeżeli jesteśmy miłośnikami kawy zalewanej wrzątkiem, zdecydujmy się na tradycyjny ekspres przelewowy.

Ekspres do kawy przelewowy

JAK TO DZIAŁA?

Ekspres przelewowy działa następująco – do pojemnika na kawę wkładamy filtr, a następnie wsypujemy odmierzoną porcję ulubionych zmielonych ziaren. Pojemnik ten występuje w różnych wersjach – może być obrotowy, wysuwany lub podwieszony. Jeżeli chodzi natomiast o filtry, najczęściej spotkać można te wykonane z papieru. Każdy ekspres przelewowy wyposażony jest również w trwały filtr siatkowy. Zbiornik na wodę posiada skalę, na której zaznaczone są pojemności, wahające się w zależności od modelu, od 300 mililitrów do nawet 2 litrów. Woda przekazywana jest do komory grzewczej, gdzie ma się zagotować. Następnie, za pomocą rurki, wrzątek jest doprowadzany do pojemnika z kawą. Po chwili gotowy napar ścieka do dzbanka, który najczęściej wykonany jest ze szkła, nieco rzadziej z metalu lub stali. Pod nim zlokalizowana jest płyta grzewcza, dzięki której możemy się cieszyć ciepłą kawą nawet przez cztery godziny od jej zrobienia.

Ekspres przelewowy dla początkujących

ŁATWY NAWET DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Ekspres do kawy przelewowy to doskonałe urządzenie dla osób, które nie lubią skomplikowanych gadżetów i nadmiaru elektroniki. Obsługuje się go w bardzo prosty, intuicyjny sposób – nasza praca ogranicza się do nalania wody do zbiornika, włożenia filtra i napełnienia go kawą  oraz wciśnięcia przycisku włączającego urządzenie.

Niektóre ekspresy przelewowe mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje takie, jak na przykład informowanie użytkownika o zbierającym się kamieniu czy wybór mocy kawy, dzięki czemu z tych samych ziaren przygotujemy napój zarówno dla miłośnika kawy mocnej, jak i tej nieco delikatniejszej

Biały przelewowy ekspres do kawy

PORA NA CZYSZCZENIE!

Zanim zabierzemy się za czyszczenie naszego ekspresu przelewowego, upewnijmy się, że jest odłączony od prądu. Jeżeli w komorze grzewczej zaczął zbierać się kamień, z łatwością usunąć możemy go przy pomocy specjalnych tabletek lub płynów odkamieniających, ewentualnie octu. Nigdy nie zanurzajmy całego urządzenia w wodzie. Poszczególne jego elementy - takie, jak pojemnik na wodę, trwały filtr czy dzbanek - możemy umyć w zmywarce. Do mycia obudowy najlepiej sprawdzi się wilgotna szmatka nasączona łagodnym środkiem czyszczącym. Jeżeli ekspres przelewowy będziemy odkamieniać i czyścić regularnie, możemy być pewni, że posłuży nam przez wiele lat.

EKSPRES NA KAPSUŁKI DLA WYGODNYCH

Alternatywą dla ekspresu przelewowego jest ekspres do kawy na kapsułki, na przykład jeden z modeli wchodzących w skład rodziny Tchibo Cafissimo. Tego typu urządzenia cieszą się coraz większą popularnością wśród kawoszy. Nic dziwnego – zarówno ich obsługa, jak i czyszczenie są dużo prostsze niż w przypadku ekspresów przelewowych. Dwa najprostsze modele, w których możemy przygotować nie tylko "małą czarną", ale też espresso i cafe crema, kupimy za niewielką kwotę: koszt Cafissimo Compact to ok. 300 zł, a Cafissimo Classic (ze dyszą do spieniania mleka) - ok. 400 zł. Dodatkową zaletą takich ekspresów jest brak konieczności zakupu młynka do kawy.

Tematy powiązane z tym artykułem: kawa wiedza i kawa ekspresy Cafissimo
Komentarzy: 1. Dodaj również swoją opinię na ten temat.
Dodaj komentarz

Komentarze