Zwiększ tempo swojego życia. Wybierz dobre buty do biegania po asfalcie!

Opublikowano 02.01.2015

Nie czekaj na lepszą pogodę. Zostań biegaczem już teraz! Zobacz, jakie buty do biegania po asfalcie będą dla Ciebie najlepsze - wybierz idealne obuwie.

Uprawianie sportu może być przyjemnością! Parki i trasy dla biegaczy zachęcają do aktywności fizycznej bez względu na porę roku. Aby jednak w pełni skorzystać z jej dobrodziejstw, najpierw należy zadbać o odpowiednie obuwie do treningu – inne właściwości powinny mieć buty do biegania po asfalcie niż te do biegu w terenie.

BUTY DO BIEGANIA - JAKIE NAJLEPSZE?

Warto, aby buty do joggingu były wykonane ze specjalnej wytrzymałej i trudno podatnej na zniszczenia gumy. Charakteryzuje się ona wyjątkowo wysoką przyczepnością, która ma kluczowe znaczenie dla jakości biegu. Ponadto dobrze, aby obuwie posiadało wstawki z dziurkowanej dzianiny, które zapewnią stopom odpowiedni przewiew.

Dostęp świeżego powietrza jest szczególnie ważny po to, aby stopy nie przegrzewały się w trakcie treningu, znacznie zwiększa się bowiem wtedy ryzyko otarć.

Optymalny system wentylacji buta powinien jednak nie tylko redukować ciepło wewnątrz niego, ale też odprowadzać pot na zewnątrz.

JAKIE BUTY DO BIEGANIA PO ASFALCIE?

Buty do biegania po twardych nawierzchniach, jakie dominują w miastach - asfalcie, betonie czy kostce brukowej - powinny przede wszystkim mieć lekką i giętką podeszwę. Będzie ona stanowiła skuteczną profilaktykę kontuzji.

Najlepiej, aby podeszwa środkowa wykonana była z phylonu, a okolica pięt osłonięta poduszką żelową. Jeśli będzie ona specjalnie wyprofilowana, dodatkowo zredukowane zostanie nadmierne obciążenie wywierane na tą część stopy.

Warto zwracać też uwagę na  to, czy obuwie posiada wyjmowaną podeszwę wewnętrzną z wyściółką dostosowującą się do kształtu stopy i elastycznymi strefami w okolicy kłębu palucha. Ułatwią one dynamiczne odrywanie się stopy od podłoża, a ponadto zagwarantują jej odpowiednią amortyzację, która jest tak istotna w ochronie ścięgien i mięśni przed urazami. Amortyzacja to jedna z najważniejszych cech, które warto wziąć pod uwagę wybierając buty do biegania po asfalcie. Podpora śródstopia zapewni z kolei stabilność stawom, co umożliwi pewniejsze stawianie stopy i przełoży się na jeszcze większy komfort w trakcie biegu.

Ogromne znaczenie ma też zakup idealnego dla danej osoby rozmiaru – w trakcie biegu stopa nieustannie się przesuwa, dlatego najlepiej, aby buty do biegania były pół lub jeden numer większe od standardowych - tak, aby paznokcie nie wbijały się w przednią część obuwia.

Z tego powodu buty odpowiednio dobrane do rodzaju nawierzchni i kształtu oraz wielkości naszej stopy to podstawa udanego treningu. To dlatego również tak ważne jest, aby przy ich wyborze wziąć pod uwagę nie tylko materiał, z jakiego zostały wykonane, ale także to, w jaki sposób będą chronić one nas przed takimi niepożądanymi skutkami biegania jak przegrzanie i kontuzje.

Tematy powiązane z tym artykułem: moda bieganie buty do biegania moda sportowa
Komentarzy: 1. Dodaj również swoją opinię na ten temat.
Dodaj komentarz

Komentarze