Skarpety do biegania – bez nich ani rusz!

Opublikowano 05.01.2015

Skarpety do biegania to obowiązkowy element stroju każdego biegacza. Dowiedz się, dlaczego warto wybrać te z właściwościami termoaktywnymi.

Nie jest tajemnicą, że odpowiednie obuwie sportowe to klucz do udanego treningu. Równie duże znaczenie mają jednak dobrze dobrane skarpety do biegania.

SKARPETY DO BIEGANIA – TERMOAKTYWNOŚĆ TO PODSTAWA

Bez względu na to, czy preferujemy skarpety o standardowej długości, krótsze stopki czy podkolanówki, istnieje kilka uniwersalnych cech, które muszą spełniać skarpety do biegania, aby komfortowo nam się biegało.

Przede wszystkim należy pamiętać, że w trakcie uprawiania sportu nasza stopa bardzo się poci, najlepiej więc, aby wybrane przez nas skarpety do biegania były termoaktywne – to znaczy skutecznie odprowadzały wilgoć zanim jeszcze zdąży ona wniknąć w materiał, a jednocześnie utrzymywały ciepło wewnątrz buta.

Dzięki temu temperatura ciała nie zmienia się niezależnie od intensywności wysiłku, co stanowi skuteczną ochronę przed przegrzaniem lub wychłodzeniem organizmu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy łatwo o przeziębienie czy grypę.

SYNTETYKI NIE MAJĄ SOBIE RÓWNYCH

Z tego powodu najlepiej, aby były wykonane z materiałów syntetycznych takich jak poliester z domieszkami poliamidu i elastanu. Ponadto włókna te, zwane również funkcyjnymi, charakteryzuje duża wytrzymałość i odporność na deformacje, dzięki czemu doskonale leżą na stopie i nie odkształcają się. Za cechę tę odpowiadają też elastyczne ściągacze o splocie pique – warto upewnić się, że wybrane przez nas skarpety do biegania je posiadają.

Oprócz tego powinny zawierać wstawki z dzianiny dziurkowanej, która zapewni stopom odpowiedni przewiew – brak dostępu świeżego powietrza to jedna z najczęstszych przyczyn przegrzania stóp, które z kolei prowadzi do powstawania bolesnych otarć i ucisków.

Dodatkowe wzmocnienie na palcach i pięcie będzie z kolei chroniło przed przetarciami materiału, a elastyczne wstawki w okolicy śródstopia tworzyły miękkie podłoże i przyczyniały się do jeszcze bardziej komfortowego biegu. Zadbajmy o to, by skarpety były dobrze dopasowane i miały  płaski, prawie niewyczuwalny szew. 

Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze