Poradnik narciarza – jakie buty do nart biegowych?

Opublikowano 02.03.2015

Jakie buty do nart biegowych wybrać? Przeczytaj nasz poradnik, dowiedz się na jaki model się zdecydować i rozpocznij bieganie już w najbliższym sezonie!

W ostatnich latach o polskim narciarstwie biegowym jest głośno za sprawą Justyny Kowalczyk. Nie trzeba być jednak mistrzem olimpijskim, by móc cieszyć się możliwością uprawiania tego sportu - wystarczy trochę motywacji  i odpowiedni sprzęt. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia narciarza są buty do nart biegowych.

DlACZEGO NARCIARSTWO BIEGOWE?

Narciarstwo biegowe to sport, który można uprawiać wszędzie tam, gdzie jest śnieg: w miejskim parku, w lesie, a nawet na plaży i oczywiście w górach.

Początkujący biegacz powinien wybrać znany mu teren, by ustrzec się nieprzyjemnych niespodzianek na trasie.

Dużym plusem tego rodzaju aktywności jest to, że bieganie na nartach charakteryzuje się niskim ryzykiem urazów i pozwala w pełni cieszyć się urokami zimy. Swoboda i wolność to równie mocno podkreślane zalety tego sportu.

PODSTAWOWY SPRZĘT BIEGACZA NARCIARSKIEGO

Zanim jednak rozpoczniemy naszą przygodę z nartami, warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież oraz sprzęt. W biegówkach (grupa sprzętu obejmująca narty do biegania, buty i wiązania) najważniejsze jest to, że pięta jest wolna, dzięki czemu ruch jest zbliżony do motorycznego.

Amator, zamierzający biegać rekreacyjnie, powinien wybrać narty śladowe z łuską, która umożliwia przesuwanie się do przodu lub krótsze narty „fitness”.

BUTY DO BIEGANIA NA NARTACH

Podobnie jak w przypadku klasycznego biegania, podstawowym pytaniem, jakie zadaje sobie wielu biegaczy narciarskich jest to, jak dobrać odpowiednie buty. Buty do nart biegowych są dopasowywane do konkretnego rodzaju wiązań oraz do stylu biegania. Powinny być ciepłe i wygodne, a także trwałe oraz nieprzemakalne. Typowe buty do biegania na nartach mają krótką cholewkę. Zasadniczo sięgają za kostkę. Jeśli jednak planujemy dłuższe wędrówki po nieprzetartych szlakach, należy zaopatrzyć się w wysoką, ocieplaną parę. Podeszwa powinna być profilowana, podobna do tej w butach trekowych. Same buty powinny sięgać prawie do połowy łydki. Można również założyć stoptuty, czyli sięgające do kolan ochraniacze osłaniające nogi przed śniegiem. Jeśli preferujemy bieganie stylem klasycznym, zaopatrzmy się w model lekki, niezbyt wysoki i raczej miękki lub trochę wyższy i sztywniejszy. Biegającym łyżwą natomiast znacznie bardziej przydadzą się buty w miarę lekkie, ale wysokie.

Amatorzy powinni sięgnąć po masywniejsze modele, cięższe od wyczynowych, odporniejsze na trudne, zimowe warunki. 

Tematy powiązane z tym artykułem: moda bieganie narty buty do biegania moda sportowa
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze