Od maratonków po kolce – buty biegacza na różne dystanse

Opublikowano 10.04.2015

Buty biegacza powinny być przystosowane do pokonywania zarówno długich, jak i krótkich dystansów. Dowiedz się, jakie sportowe obuwie do biegania kupić.

Buty biegacza długodystansowego będą inne niż obuwie biegowe sprintera. Planując zakup nowej pary, weź pod uwagę długość trasy, jaką pokonujesz i cel biegu.

MARATONKI I TRENINGOWE

Jeżeli bierzesz udział w biegach długodystansowych, dopiero przygotowujesz się do pierwszego startu lub po prostu lubisz pokonywać wielokilometrowe trasy, pamiętaj, aby wybrać odpowiednie buty do biegania. Maratonki są lżejsze niż tradycyjne sportowe buty do biegania.

Te z kolei nazywane treningowymi, to najpopularniejszy typ obuwia biegowego. Posiadają elementy amortyzujące, które zmniejszają ryzyko kontuzji. Są niezwykle komfortowe – najlepiej sprawdzają się do biegów po twardej nawierzchni, na przykład asfalcie. Buty dla biegaczy trenujących powinny być na tyle wygodne, aby zapewniać przyjemność z biegu, a nie tylko pozwalać na poprawę wyników czasowych.

SPRINTERSKIE KOLCE

Na sprint najlepiej nadają się buty lekkoatletyczne. Są idealnie dostosowane do biegania na stadionowej bieżni, ale można również ubrać je z powodzeniem na biegi przełajowe. W „kolcach”, bo tak fachowo nazywa się ten typ obuwia, pokonuje się różnego rodzaju dystanse, zdarza się, że są one kilkukilometrowe. Najczęściej jednak takie buty do biegania wykorzystuje się przy mniejszych odległościach. Z uwagi na to, że uzyskanie dobrych wyników na krótkich dystansach wymaga wysokiej dynamiki odbicia, buty pozbawione są jakichkolwiek dodatków amortyzujących czy stabilizujących. 

Tematy powiązane z tym artykułem: moda bieganie buty do biegania moda sportowa
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze