Leśną ścieżką, brzegiem morza: buty do biegania w terenie

Opublikowano 02.01.2015

Biegasz tylko po twardych nawierzchniach i nie wiesz jak wybrać buty do biegania w terenie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując wymarzone obuwie biegowe.

Zastanawiacie się, gdzie zacząć swoją przygodę z bieganiem lub biegaliście do tej pory po asfalcie i macie ochotę na zmianę? Spróbujcie biegania w terenie - może dać więcej przyjemności niż pokonywanie kilometrów chodnikiem czy ulicą. Pamiętajcie jednak o założeniu butów, które przystosowane są do biegania po bezdrożach.

BUTY DO BIEGANIA W TERENIE – JAKIE WYBRAĆ?

Gdy założycie buty biegowe przeznaczone na twarde nawierzchnie i zaczniecie biegać po zróżnicowanym terenie, możecie nie czuć przyczepności. Liczne zakręty, podbiegi, przeszkody w postaci wystających korzeni drzew czy kamieni mogą spowodować, że będziecie się potykać, a na mokrej powierzchni – ślizgać. W takich warunkach staw skokowy będzie bardziej podatny na kontuzje.

Dlatego wybierzcie buty do biegania w terenie z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą. Bieganie w obuwiu z płaskimi podeszwami w lesie jest jak jazda samochodem zimą na letnich oponach.

Aby zapewnić lepszą przyczepność, bieżnik butów powinien być wyraźny i urozmaicony: z nacięciami oraz wypustkami. Im więcej elementów na podeszwie, tym lepiej.

AMORTYZACJA NA DRUGIM PLANIE

Bieg po asfalcie wymaga dobrej amortyzacji stopy. W przypadku treningów w lesie czy joggingu na plaży stosunkowo miękkie podłoże wystarczająco dobrze amortyzuje uderzenia stopy o powierzchnię, dlatego stosowanie twardej, izolującej podeszwy w butach nie jest konieczne. Tym samym buty do biegania w terenie charakteryzują się bardziej miękką podeszwą, która dodatkowo wzmaga właściwości przyczepne obuwia. Nie oznacza to jednak, że podczas biegania w terenie będziecie odczuwać każdy nadepnięty kamyk – dobre buty posiadają wyjmowane wkładki, które utrzymują stabilność stóp i amortyzują wrażliwe okolice pięty i kłębu palucha.

Połączenie elastycznej podeszwy i odpowiedniej wkładki to zapewnienie wielu godzin komfortowego i wygodnego biegania bez ryzyka otarć i pęcherzy. Biegając w terenie możecie stać się prawdziwymi odkrywcami urokliwych miejsc i nieznanych zakątków!

Tematy powiązane z tym artykułem: moda bieganie buty do biegania moda sportowa
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze