Koszulka do biegania - niezastąpiony element stroju do joggingu

Opublikowano 04.01.2015

Koszulka do biegania to podstawowy element stroju do joggingu. Dowiedz się, z czego powinna być wykonana oraz czym kierować się przy jej zakupie.

Ponieważ biegacze powinni ubierać się warstwowo, koszulka do biegania jest zazwyczaj pierwszą rzeczą, którą osoba uprawiająca jogging zakłada przed treningiem. Z tego powodu jest niezwykle ważne, aby była ona wykonana z odpowiedniego materiału funkcyjnego, który zapewni skórze suchość i komfort.

POLIESTER I ELASTAN – PRZEPIS NA SUKCES

Materiał funkcyjny najczęściej wykorzystywany do produkcji koszulek do biegania to poliester. Jego główne zalety? Lekkość i zdolność do skutecznego odprowadzania potu zanim zdąży on wniknąć w dzianinę. W efekcie wilgoć zostaje odparowana na zewnątrz, a ciało pozostaje suche. Wykonane z poliestru elementy stroju biegowego to także idealne rozwiązanie na jesień i zimę. Pozwalają bowiem utrzymać optymalną temperaturę ciała niezależnie od stopnia intensywności treningu, zapobiegając zarówno przegrzaniu jak i wychłodzeniu organizmu.

Najlepsze koszulki do biegania to te, które zostały uszyte zgodnie z tak zwanym trójwymiarowym diagramem stref ciała, który określa, które rejony pleców i klatki piersiowej są najbardziej rozgrzane podczas wysiłku. W tych miejscach ubranie powinno mieć wstawki z dzianiny dziurkowanej, które zapewnią ciału odpowiednią wentylację.

Dobrze jest też, by koszulka była bezszwowa i posiadała domieszkę elastanu. Mamy wtedy gwarancję, że będzie ona ściśle przylegać do ciała, zapewniając nam dużą swobodę ruchu podczas biegu i nie będzie się deformować.

Coraz częściej w sportowych ubraniach wykorzystuje się sole srebra. Pokryta nimi tkanina blokuje rozmnażanie się bakterii, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach potu. Taka koszulka przyda się nie tylko podczas biegania, ale również jako bielizna na co dzień dla osób, które mają problem z nadmierną potliwością.

UBIÓR „NA CEBULKĘ”

Popularnym wśród biegaczy sposobem ubioru jest zakładanie dwóch koszulek – pierwszej poliestrowej z domieszką elastanu i na nią drugiej, wyłącznie poliestrowej. W zimne dni warto dodatkowo ubrać funkcyjną, czyli odprowadzającą wilgoć, bluzę lub kurtkę do biegania. Taki warstwowy strój ma wiele zalet. Po pierwsze, podczas treningu będzie nam cieplej – w trakcie biegu między poszczególnymi ubraniami pojawi się bowiem ogrzane przez nasze ciało powietrze. Po drugie, jest to praktyczne rozwiązanie – łatwo można regulować temperaturę ciała, pozbywając się jednej warstwy bądź ją dodając.

FERWIA BARW

Koszulka do biegania jest podstawowym i jednocześnie najprostszym elementem stroju biegacza. Nie zawiera detali występujących w przypadku spodni, bluz czy kurtek: nie posiada kieszonek, zamków czy elementów odblaskowych. Prosty fason koszulki rekompensowany jest przez ogromny wybór wzorów i kolorów. W ten sposób bez problemu dobierzemy nawet kilka różnych koszulek, aby pasowały do kurtki czy spodni, a także butów, przy wyborze których musieliśmy się kierować konstrukcją.

Tematy powiązane z tym artykułem: moda bieganie moda sportowa odzież do biegania
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze