Kiedy warto kupić profesjonalne buty do biegania?

Opublikowano 09.04.2015

Profesjonalne buty do biegania ułatwią osiągnięcie lepszych rezultatów. Przeczytaj, czym charakteryzuje się dobre obuwie startowe.

Producenci butów do biegania poszerzają ofertę, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom wielu grup biegaczy. I chociaż popularne stało się bieganie rekreacyjne, producenci nie zapomnieli o biegaczach startujących w zawodach. Dla nich powstają profesjonalne buty do biegania. Jednak czym różnią się one od zwykłych „treningówek”? I do jakich rodzajów biegów zostały przeznaczone?

BUTY STARTOWE A TRENINGOWE

Profesjonalne buty do biegania to tak zwane „startówki”, które mają pomóc w poprawieniu rezultatów w zawodowych startach. Dlatego najczęściej zakładają je przyzwyczajeni do rywalizacji biegacze zawodowi. Tego rodzaju obuwie, choć pomaga w osiągnięciu krótszego czasu biegu, wiąże się ze zmniejszeniem wygody. To jedna z przyczyn, dla których do treningów i zawodów wykorzystuje się inne buty.

PODSTAWOWE RÓŻNICE

Buty startowe do biegania są węższe niż klasyczne buty do biegania po betonie i nie posiadają tak grubej podeszwy odpornej na ścieranie – jest ona cienka i pozbawiona dodatkowych elementów. Amortyzacja jest niewielka bądź żadna. Sprawia to, że waga buta jest obniżona, a mięśnie stopy biegacza podczas pokonywania kilometrów są aktywniejsze.

Osadzenie mniejszej liczby dodatków stabilizujących buta startowego zwiększa jego twardość, ale dzięki temu podczas biegu w kontakcie z podłożem charakteryzuje się on większą dynamiką.

Ponadto spotykany jest typ obuwia terenowo-startowego skierowany również do profesjonalnych biegaczy, którzy biegają po górach. Buty są lekkie i stabilne, podczas biegu na śliskiej nawierzchni trzymają się podłoża niemal, jak buty do biegania… po wodzie.

Tematy powiązane z tym artykułem: moda bieganie buty do biegania moda sportowa
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze