KAWA Z MLEKIEM. KALORIE WARTE GRZECHU

Opublikowano 24.05.2015

Twój ulubiony napój to kawa z mlekiem? Wypijane kalorie możesz zredukować. Sprawdź, w jaki sposób przygotować brunatny napój, by był zdrowszy niż zwykle.

Wiele osób pije kawę nawet kilka razy dziennie, nie myśląc o jej kaloryczności. Tymczasem, jeżeli dbasz o zdrowie i smukłą sylwetkę, zawartość każdej filiżanki ma znaczenie. Na twojej wadze może się odbić słodzone espresso, latte z syropem, a nawet zwykła kawa z mlekiem. Kalorie znajdziesz właśnie w dodatkach.

CZARNA KAWA – ILE KALORII MA FILIŻANKA?

Na szczęście prowadzenie zdrowego trybu życia nie oznacza konieczności rezygnacji z picia kawy. W filiżance espresso znajduje się tylko 5 – 7 kalorii. Kofeinowy zastrzyk to zatem znacznie lepszy wybór na szybkie pobudzenie niż słodki batonik czy napój energetyczny. Inaczej wygląda to w przypadku kawy słodzonej. Jedna płaska łyżeczka cukru to następne 16 kalorii, a kilka czubatych zbliża kaloryczność kawowej przyjemności do 100. Są jednak inne sposoby, żeby złagodzić kawową goryczkę, bez dosładzania. Najpopularniejszym jest dolanie mleka.

KAWA Z MLEKIEM – KALORIE W ZDROWYM WYDANIU

Mleko zawiera wapń, witaminy z grupy B oraz A, D i E. Oczywiście jego kaloryczność zależy od zawartości tłuszczu. Skondensowanego z pewnością nie powinny stosować osoby dbające o linię, z kolei mleko odtłuszczone zawiera mniej cennych składników. Jeśli lubisz to pierwsze, podgrzej mleko o zawartości 1,5 procent tłuszczu, a uzyskasz podobny efekt i unikniesz dodatkowych centymetrów w biodrach.

Ile kalorii ma kawa z mlekiem? 100 gramów, czyli prawie pół szklanki półtłustego mleka 1,5-2 procent, nie powinno dostarczać więcej niż 50 kalorii. W filiżance kawy z mlekiem będzie w przybliżeniu 30 kalorii. Podobną kaloryczność ma kawa rozpuszczalna z mlekiem. Delikatnie zabielając kawę nie musimy się więc martwić o nasza sylwetkę.

Standardowe latte to już niestety około 200 kalorii. Wpływa na to duża ilość mleka o wysokiej zawartości tłuszczu. Nie znaczy to jednak, że aby nie przytyć, możesz pić tylko espresso. Eksperymentuj ze smakiem kawy stosując mleko pochodzenia roślinnego. Popularne ostatnio mleko migdałowe zawiera 17 kalorii w 100 gramach. Dodatkowo bogate jest w witaminę E, potas oraz magnez. Dla osób walczących z wysokim cholesterolem zalecane jest mleko sojowe, a dla uczulonych na soję – ryżowe.

KAWA Z MLEKIEM I CUKREM – KALORIE RAZY DWA

Ulubiona wersja kawy wielu osób – bardzo słodka i mocno mleczna – jest niestety najbardziej kaloryczna. Latte macchiato czy cappuccino to pod względem energetycznym płynne przekąski, a mocha czy frappe mogą ilością kalorii konkurować z wieloma deserami. W ich przypadku kalorie opisują trzycyfrowe liczby. Warto zatem przekonać się do małej czarnej i delektować czystym smakiem kawy bez dodatków.

Tematy powiązane z tym artykułem: kawa wiedza i kawa rodzaje kawy kawa z mlekiem
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze