KAWA BRAZYLIJSKA – PRAWDZIWA ŚWIATOWA POTĘGA

Opublikowano 10.03.2015

Kawa brazylijska jest najchętniej kupowaną kawą na świecie. Tuż za nią plasuje się kawa kolumbijska. Sprawdź, w czym tkwi ich fenomen.

Brazylia to od 150 lat największy producent kawy i kraj, w którym zbiera się obecnie blisko jedną trzecią wszystkich trafiających do sprzedaży ziaren arabiki i robusty. Pozycja kawy brazylijskiej na światowym rynku wydaje się niezagrożona.

POCZĄTKI UPRAWY KAWY BRAZYLIJSKIEJ

bo dopiero w 1770 roku, gdzie do początków XIX wieku produkowana była jedynie na lokalny rynek. Dopiero kiedy rozsmakowali się w niej Europejczycy i Amerykanie, rozpoczęła się też wysyłka ziaren za granicę. Największy eksportowy rozkwit przypadł na lata 20. XX wieku, kiedy kawa brazylijska stanowiła 80 procent ogólnej światowej produkcji.

KAWA BRAZYLIJSKA – NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE

Obecnie większość plantacji koncentruje się nie tylko w rejonie Parany, ale także Minas Gerais i São Paulo, które zapewniają idealne warunki do jej uprawy. Zarówno gorący klimat, duża ilość słońca jak i górzyste ukształtowanie terenu czynią z tych obszarów miejsca idealne do produkcji wysokiej jakości ziaren kawy brazylijskiej. To właśnie dlatego tamtejsze odmiany arabiki i robusty cieszą się dużym uznaniem. Jakością dorównuje im niewiele innych odmian. W Ameryce Południowej ich główną konkurencją jest kawa kolumbijska.

W rejonie Minas Gerais, São Paulo i Parany zbiera się niemal wyłącznie arabikę. Do najczęściej uprawianych tam gatunków ziaren należą: Bourbon, Catuai, Mundo Novo, Typica i Maragotype. Cechuje je harmonijny, łagodny smak o zróżnicowanym poziomie kwasowości.

Dużo bardziej intensywna robusta o mocnym aromacie, a zwłaszcza jej typowo brazylijska odmiana – Canilon - uprawiana jest natomiast głównie na południowym wschodzie kraju, w niewielkim stanie Espírito Santo, gdzie stanowi około 70 procent ogólnej produkcji. Ostatnio regionowi temu po przysłowiowych palcach zaczęła też deptać północno-zachodnia Rondônia.

Tematy powiązane z tym artykułem: kawa wiedza i kawa rodzaje kawy
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze