Jakie kolce do biegania wybrać? - ABC biegacza

Opublikowano 04.03.2015

Kolce do biegania to specjalne obuwie sportowe, które najlepiej sprawdza się zimą. Nie wiesz, jaki model butów biegowych wybrać? Przeczytaj nasz poradnik!

Kolce do biegania to buty używane głównie przez lekkoatletów na stadionie. Ich nazwa i zastosowanie to dla laika często dość duża zagadka. Jak wybrać najlepsze?

BUTY-KOLCE DO BIEGANIA - RODZAJE

Kolce do biegania – buty, które dziś nie są już zarezerwowane dla wyczynowych sportowców. Bogactwo modeli i przystępne ceny sprawiają, że sięgają po nie także amatorzy.

Kolce dzielą się na kilka typów. Kolce sprinterskie, przeznaczone do biegów płaskich i przez płotki, mają twardą, wyprofilowaną podeszwę i pomagają utrzymać się wysoko na śródstopiu.

Kolce do biegów średnich to buty lżejsze i bardziej elastyczne. Ich charakterystyczną cechą jest miękka podeszwa i dodatkowa warstwa chroniąca piętę przed odbiciem. Kolce do biegania na długich dystansach są podobne do tych przeznaczonych do biegów średniodystansowych, ale mogą posiadać dodatkowe elementy zapewniające lepszą wentylację stopy.

KOLCE NA STAŁE I WKRĘCANE

Wymienione modele mają inną budowę podeszwy, różnią się ilością grotów i rodzajem wkrętów. Każdy typ grotu odpowiada typowi podłoża lub konkurencji, w której będą wykorzystywane. Groty muszą być przede wszystkim ostre i stanowić integralną część buta. Można wybrać obuwie klasyczne z kolcami wtopionymi w bieżnik lub buty z wkręcanymi, wymiennymi kolcami. Pierwsze sprawdzą się na krótkich dystansach. Takie kolce do biegania to nieodłączny element treningów interwałowych, gdzie ważna jest prędkość. Drugie gwarantują lepszą przyczepność, dlatego są często polecane jako obuwie do biegania w zimie. Ich budowa zapewnia stabilność i minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się.

Tematy powiązane z tym artykułem: moda bieganie akcesoria do biegania buty do biegania moda sportowa
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze