Jak wybrać najlepsze spodenki do biegania? - ABC biegacza

Opublikowano 17.01.2015

Wygodne spodenki to podstawowy element stroju każdego biegacza. Sprawdź, jak wybrać idealne spodnie do biegania zimą i latem.

Najważniejszym elementem stroju biegacza są buty do biegania. Ten zakup mamy już za sobą. Na tym jednak kompletowanie niezbędnika sportowca się nie kończy. Tym razem pomożemy w wyborze, przed którym prędzej czy później stanie każdy biegacz - odpowiednich spodenek do biegania.

GETRY CZY LUŹNE SPODENKI DO BIEGANIA

Niezależnie od tego, czy przygotowujecie się do maratonu, czy jesteście amatorami, podczas treningu musicie czuć się komfortowo. Dla wielu kobiet komfort to nie tylko swoboda ruchów, ale poczucie, że wyglądają stylowo nawet wtedy, gdy pot leje się z czoła. Pragmatyczni panowie nie pogardzą z kolei wygodnymi spodenkami do biegania, które nie powodują otarć. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupów, żeby wybrać najlepszy dla siebie strój?

Przede wszystkim należy sobie zadać pytanie, czy wolimy krótkie legginsy, czy luźne spodenki sportowe? Zarówno opinające jak i luźniejsze spodenki do biegania mają swoje zalety i wady. Te pierwsze charakteryzują się dopasowanym krojem. Jeśli to właśnie na nie postawiamy, materiał będzie ściśle przylegał do ciała, dając wrażenie „drugiej skóry”. Takie spodnie nie są jednak dla każdego. Po pierwsze nie wszystkim odpowiada uczucie opinania, a po drugie niektórzy ubierając legginsy czują się niekomfortowo i nieatrakcyjnie.

Luźne spodenki są o wiele bardziej przewiewne, co ma duże znaczenie zwłaszcza podczas upałów. Ich minusem jest to, że mogą powodować otarcia w okolicach pachwin.

Ten problem o wiele częściej, ze względu na inną niż u pań budowę ciała, dotyczy mężczyzn. Producenci spodenek wychodzą jednak i z tej sytuacji obronną ręką i stosują technologie bezszwowe lub płaskie szwy zapobiegające otarciom. Mamy także do wyboru modele typu dwa w jednym, czyli na zewnątrz szorty, a od wewnątrz bezszwowe bokserki. Takie zabiegi oraz szybki transport wilgoci, który jest możliwy na przykład dzięki wstawkom z siateczki, sprawiają, że unikamy wszelkich podrażnień.

MODNE, TRWAŁE, PRAKTYCZNE

Istotną kwestią jest również wygląd spodenek. Obecnie możemy do woli przebierać w kolorach, modelach i wzorach. Poszczególne kolekcje zawierają spodenki we wszystkich barwach tęczy. Jeśli bardzo krótkie, żółte szorty nie są dla nas, z pewnością sięgniemy po te trochę dłuższe, luźniejsze, w stonowanych odcieniach. Coraz częściej spotyka się również modele posiadające specjalną kieszonkę, która może służyć jako schowek na klucze lub telefon, czy te zaopatrzone w elementy odblaskowe, zwiększające bezpieczeństwo. Podstawową częścią takich spodenek jest również antyuciskowa gumka w pasie i wewnętrzny sznurek umożliwiający dodatkową regulację. Podczas zakupów warto także wybierać spodenki wykonane z trwałych, odprowadzających pot materiałów.

WYGODA NA PIERWSZYM MIEJSCU

Ostatnią kwestią, na którą warto zwracać uwagę, wybierając spodenki do biegania, jest to, czy zapewiniają optymalną swobodę ruchów, co jest bardzo ważne szczególnie dla początkujących biegaczy. Dobrze leżeć będą te wykonane z miękkich mieszanek materiałowych z zawartością elastycznej lycry. Idealnie, jeśli są odporne na zabrudzenia – w trasie czasem trudno uniknąć błota czy kałuż. I choć teoretycznie biegać można we wszystkim, to w wygodnych spodenkach do biegania jest to zdecydowanie przyjemniejsze.

Komentarzy: 1. Dodaj również swoją opinię na ten temat.
Dodaj komentarz

Komentarze