Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?

Opublikowano 30.12.2014

Nie wiesz, jakie buty do biegania będą dla Ciebie najlepsze? Skorzystaj z naszych wskazówek dla początkujących biegaczy i wybierz idealne sportowe obuwie.

Bieganie obecne jest w życiu wielu osób - coraz chętniej wybieramy ten typ aktywności, aby nie wypaść z formy, zrzucić zbędne kilogramy, czy po prostu zachować dobre samopoczucie. Doświadczeni biegacze wiedzą, a planujący rozpocząć bieganie powinni się dowiedzieć, że najważniejszym elementem ubioru podczas treningu są buty do biegania.

POCZĄTEK PRZYGODY

Jeśli chcecie nawet dziś zacząć przygodę z bieganiem albo jesteście już po kilku treningach, powinniście zastanowić się nad wyborem odpowiedniego obuwia.

Na początek każde buty biegowe będą lepsze od pamiętanych z czasów szkolnych tenisówek czy trampek, które nie utrzymują stabilności stopy. Obecnie dostępność i wybór butów są ogromne. Nie oznacza to jednak, że musicie słono zapłacić za parę, w której według producenta zastosowano najnowszą, opatentowaną technologię. Buty do biegania powinny przede wszystkim zapewniać Wam komfort i być tak dopasowane, abyście uniknęli kontuzji.

Jedno jest pewne - swojej przygody z bieganiem nie powinno rozpoczynać się w butach przeznaczonych do chodzenia.  W ten sposób przemęczacie stopy - zwłaszcza, gdy trening odbywa się na twardym podłożu jakim jest asfalt. Ból kolan czy piszczeli to słaby motywator, a podczas biegania w nieodpowiednim obuwiu naprawdę łatwo o uraz.

SPRAWDŹ, JAKĄ MASZ STOPĘ I WYBIERZ BUTY DO BIEGANIA

Przy wyborze obuwia powinniście zacząć od zadania sobie pytania, gdzie będziecie biegać oraz określić rodzaj swojej stopy. Obuwie przeznaczone do treningów po asfaltowanych drogach będzie miało inne właściwości niż te, w których biega się po leśnych ścieżkach. Po pierwsze musi mieć świetną amortyzację, drugie – zapewniać lepszą przyczepność. Budowa stopy określa z kolei sposób jej kontaktu z nawierzchnią podczas biegu: od nastąpnięcia po oderwanie. Każda stopa zachowuje się inaczej, ale wyróżnia się trzy główne typy. Stopa może zachowywać się neutralnie, być pronująca albo supinująca. Brzmi tajemniczo, ale określenie swojego typu jest naprawdę proste.

Zamoczcie bosą stopę w wodzie, a potem odciśnijcie ją na białym papierze. Ślad odbity jest prawie w całości? Takie stopy to typ neutralny, który wskazuje, że ciężar ciała podczas biegu rozkłada się najbardziej równomiernie. Gdy zauważycie połączenie pięty z przodem stopy oznacza to, że posiadacie typ pronujący, czyli taki, który przenosi punkt ciężkości na wewnętrzną krawędź stopy. Jeżeli jednak odcisk na kartce pokaże znaczne oddzielenie pięty od palców, to stopa jest supinująca, a więc przenosi ciężar ciała na krawędź zewnętrzną.

Czego to dowodzi przy zakupie obuwia? W przypadku typów neutralnego i supinującego powinniście wybrać buty do biegania z większą liczbą elementów amortyzujących w okolicach pięty, gdyż to ona jako pierwsza najczęściej styka się z podłożem. Gdy posiadacie pronujący typ stopy, zwróćcie uwagę na wytrzymałość obuwia i  wzmocnienie, aby stopa układała się poprawnie podczas biegu – nie odchylała się, minimalizując ryzyko kontuzji.

OSTATNIE WSKAZÓWKI

Przy zakupie butów pamiętajcie, że będziecie w nich biegać przez kilka godzin w tygodniu. Podczas biegania nacisk na stopy jest na tyle duży, że te rozpłaszczają się, a przez to – wydłużają. Stopy mają również tendencję do przesuwania się do przodu, a szczególnie podczas dłuższego biegu – puchnięcia. To wszystko sprawia, że dla zapewnienia swobody palcom, konieczny jest centymetrowy zapas w długości obuwia. Dlatego, gdy kupujecie buty do biegania, wybierzcie o rozmiar większe niż te do chodzenia. Unikniecie dzięki temu otarć i pęcherzy.

Możecie zaopatrzyć się również w biegowe skarpetki, które zmniejszą ewentualne otarcia, albo dobierzcie sportowe podkolanówki uciskowe, które poprawiają krążenie krwi. Nawet, kiedy je ubierzecie, przestrzeń między dużym palcem a czubkiem buta będzie wystarczająca. Tak przygotowany możesz aktywnie spędzać wolny czas i pobijać kolejne rekordy dystansu!

Tematy powiązane z tym artykułem: moda bieganie buty do biegania moda sportowa
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze