EKSPRESY DO KAWY – JAK WYBRAĆ DOBRY MODEL?

Opublikowano 15.02.2015

Jak wybierać ekspresy do kawy? Dobre modele posiadają spieniacz do mleka oraz dodatkowe sitko. Przeczytaj, jak kupić najlepszy ekspres i smakuj pyszną kawę.

Decydując się na zakup maszyny do parzenia kawy, każdy chciałby otrzymać produkt wysokiej jakości. Ekspresy do kawy uważane za najlepsze są niestety często bardzo drogie. Amatorzy mocnego espresso i miłośnicy delikatnych kaw mlecznych nie muszą jednak wydawać dużych kwot, aby cieszyć się smakiem ulubionych napojów w domu. Również wśród tańszych urządzeń znajdą modele, które spełnią ich oczekiwania.

ILE KOSZTUJĄ EKSPRESY DO KAWY?

Najtańsze ekspresy do kawy to wydatek rzędu 200-300 złotych. Wiele z nich posiada podstawowe funkcje i jest niewielkich rozmiarów. Są to pełnowartościowe urządzenia do domowego użytku. Dowodem na to jest stworzony przez firmę Tchibo ekspres ciśnieniowy na kapsułki Cafissimo Compact. Zajmuje tak mało miejsca, że doskonale wyglądać będzie nawet w bardzo małej kuchni, a przy jego pomocy błyskawicznie przygotujemy aromatyczne espresso oraz aksamitną caffè crema.

Jeśli lubimy cappuccino lub latte macchiato, postawmy na odrobinę większy i droższy ekspres ze spieniaczem do mleka. Wśród najpopularniejszych modeli tego typu, w cenie do 400 zł, znaleźć możemy m.in. Cafissimo Classic firmy Tchibo.

Wybór tańszej opcji może jednak w perspektywie okazać się bardziej kosztowny, niż zakładaliśmy: ograniczenie dostępnych w nich funkcji wymusi na wielu miłośnikach kawowego naparu konieczność dokupienia dodatkowych akcesoriów. Suma tych wydatków często przekracza koszt lepszego modelu. Dlatego też przed zakupem warto zastanowić się, jakie kawy będziemy parzyć, a także które funkcje dodatkowe przydałyby się w naszej kuchni.

Droższe ekspresy często wyposażone są nie tylko w dysze do mleka, ale też młynki do kawy. To istotny element dla prawdziwych smakoszy, którzy nie wyobrażają sobie picia kawy innej niż tej zaparzonej ze świeżo zmielonych ziaren. Wbudowany młynek pozwala na łatwiejsze i szybsze przyrządzanie kawy dzięki automatyzacji całego procesu. Użytkownik wybiera jedynie objętość i moc napoju, a ekspres do kawy sam dobiera odpowiednią ilość ziaren, temperaturę, ciśnienie i wodę. Co więcej, nie da się w nim przyrządzić kawy, gdy zabraknie jednego z elementów. Ekspres wstrzyma cały proces, a wyświetlacz od razu poinformuje, że trzeba uzupełnić wodę lub oczyścić tackę. Koszt takiego ekspresu, w zależności od ilości funkcji, producenta oraz zastosowanych komponentów, może osiągnąć nawet kilka tysięcy złotych. W większości modeli niepotrzebne będzie kupowanie żadnych akcesoriów, jednak od czasu do czasu trzeba będzie dodatkowo zapłacić za środki do czyszczenia i konserwacji urządzenia.

EKSPRESOWE KOMPROMISY

Wybór „ciśnieniówki” to również często konieczność rezygnacji z dodatkowych funkcji z powodu… braku miejsca. Expresy do kawy to dosyć duże sprzęty, które nie zawsze zmieszczą się w małych kuchniach. Już na najmniejsze modele trzeba będzie wygospodarować miejsce o powierzchni około 40x30cm, wraz z zapewnionym dostępem do dyszy, tacki, pojemnika na wodę i - ewentualnie – młynka na kawę. Najlepsze ekspresy do kawy – takie, na których pracują profesjonalni bariści - mogą zająć nawet cały blat.

Otwieranie od góry uniemożliwia postawienie ekspresu do kawy pod szafkami kuchennymi, a uzupełnianie wody z innej strony wymusza więcej miejsca po bokach urządzenia. Pojemność zbiornika istotna jest wtedy, gdy parzy się więcej niż jedną kawę dziennie. Dolewanie wody lub mleka za każdym razem, gdy chce się skorzystać z ekspresu, może być męczące.

NIE TYLKO CENA!

Decydując się na zakup expresu do kawy, nie warto kierować się tylko ceną. Niektóre modele mają bowiem mnóstwo przydatnych funkcji, ale za to nie są ergonomicznie zaprojektowane. W efekcie płaci się za niewykorzystane możliwości, codziennie męcząc się ze źle wyjmowaną tackę lub niezbyt dobrze umiejscowionym pojemnikiem na wodę. A przecież picie kawy to przyjemność nie mająca sobie równych, nie warto więc psuć jej dodatkowymi zmaganiami z ekspresem.

Tematy powiązane z tym artykułem: kawa wiedza i kawa ekspresy
Komentarzy: 1. Dodaj również swoją opinię na ten temat.
Dodaj komentarz

Komentarze