EKSPRES DO KAWY Z MŁYNKIEM – NAJCZĘSTSZE USTERKI

Opublikowano 29.03.2015

Ekspres do kawy z młynkiem może odmówić posłuszeństwa. Jakie usterki zdarzają się najczęściej? Przeczytaj na blogu Radość Odkrywania.

Drobnych usterek i większych awarii nie uniknie żaden sprzęt AGD, również nowoczesny ekspres do kawy z młynkiem. Ciśnieniowa maszyna regularnie czyszczona i odkamieniania powinna posłużyć przez długie lata. Czasami jednak zdarza się, że odmawia posłuszeństwa. Co może być tego przyczyną?

Do najczęstszych usterek spotykanych w ekspresach ciśnieniowych należą te związane z zabrudzeniem instalacji. Wielu użytkowników nie dba o swoje urządzenia, traktując je jak sprzęt nie wymagający żadnej konserwacji. Tymczasem regularne czyszczenie pozwala nie tylko uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, ale również poprawia smak i aromat parzonej kawy.

Ekspres automatyczny z młynkiem

KAMIEŃ W INSTALACJI

Ekspres automatyczny do kawy to znacznie mniej pracy przy codziennym czyszczeniu niż w przypadku maszyn ręcznych. Większość z nich jest wyposażona w programy samomyjące, które uruchamiają się po włączeniu. Zazwyczaj nie wymagają one żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Maszyna sama pobiera trochę wody z pojemnika i przepuszcza ją przez instalację w celu usunięcia osadów, resztek parzonej wcześniej kawy i innych nieczystości, które mogły się tam znaleźć. Brudna woda wylewana jest dyszami na tackę – lub do podstawionego kubka. Cały proces trwa nie więcej niż kilka sekund.

To jednak nie wystarcza – każdy ekspres automatyczny do kawy wymaga dodatkowego odkamieniania. Jeżeli użytkownik tego nie zrobi, zbierające się osady z twardej wody przytykają instalację, uniemożliwiając przepływ płynów . Niestety, w większości przypadków konieczna będzie wówczas wizyta w serwisie, który profesjonalnie pozbędzie się problemu.

ZATKANE SITKO

W ręcznych ekspresach do kawy wszystkie czynności związane z czyszczeniem należy wykonać samemu. Użytkownicy, którzy systematycznie płuczą podajnik na kawę i opróżniają tackę z brudnej wody, często zapominają jednak o przetarciu sitka. To tam zbierają się resztki fusów, które wpływają na smak i jakość parzonego napoju. Oprócz tego powodują również zatykanie małych dziurek, przez które ekspres dostarcza wrzątek. W efekcie woda nie może przepłynąć i do podstawionego kubka nie wpada ani jedna kropelka kawy. Zapchane sitko można próbować przetykać ręcznie, ale lepiej oddać je do serwisu.

PROBLEMY Z MŁYNKIEM

Podczas użytkowania ekspresu awarii może ulec również młynek. Czasami zmielona kawa doprowadza do jego zablokowania, jeśli więc naszą uwagę zwróci nienaturalny dźwięk, jaki wydaje urządzenie podczas mielenia, najlepiej skontaktować się z serwisem. By uniknąć tego typu sytuacji, pamiętajmy,  żeby nie mielić karmelizowanych lub kandyzowanych ziaren kawy oraz nie ustawiać regulacji grubości mielenia, kiedy młynek jest w ruchu.  

Ekspres do Kawy z młynkiem

ZEPSUTA ELEKTRONIKA LUB POMPA

Ekspres do kawy z młynkiem często jest wyposażony w panel elektroniczny, na którym łatwo można wybrać rodzaj i objętość napoju. Czasami jednak naciśnięcie guzika nic nie daje – panel nie reaguje na polecenia. Jeżeli uszkodzenie nastąpiło na skutek zalania lub przepięcia, wówczas nie obejdzie się bez wizyty w serwisie lub nawet zakupu nowego urządzenia. Jeżeli jednak kontrolki się świecą, można spróbować zresetować ekspres wyłączając go i odłączając na chwilę od prądu.

W niektórych modelach można uruchomić specjalne procedury testowe, które sprawdzają sprawność działania każdego z ważnych elementów maszyny. Jeżeli problem tkwi np. w nieopróżnionej tacce lub niewyczyszczonym odpowiednio zaparzaczu, wówczas ekspres sam zdiagnozuje problem. Na rynku dostępne są również modele, gdzie cała procedura testowa uruchamia się automatycznie, po włączeniu urządzenia.

Kolejną poważną usterką, jaka może wystąpić w ekspresie, jest awaria pompy odpowiadającej za właściwe ciśnienie podczas parzenia kawy. Koszt jej naprawy może być jednak bardzo wysoki. Zamiast więc wydawać pieniądze na serwisowanie, może lepiej zastanowić się nad zakupem nowego urządzenia, niekoniecznie z młynkiem?

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się ekspresy kapsułkowe. Kawa hermetycznie zamknięta w kapsułkach, na przykład Tchibo Cafissimo, ma równie mocny smak i aromat jak ta zmielona tuż przed parzeniem. Dodatkowo ekspresy Cafissimo posiadają wbudowany, niezwykle przydatny, wskaźnik odkamieniania oraz chronione są wyjątkowo długą, bo aż 40–miesięczną, gwarancją.

Tematy powiązane z tym artykułem: kawa wiedza i kawa ekspresy Cafissimo
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze