EKSPRES CIŚNIENIOWY DO KAWY ZROBI PYSZNE CAPPUCCINO

Opublikowano 04.06.2015

Ekspres ciśnieniowy pozwoli Ci przygotować idealne cappuccino. Przygotuj ziarna kawy i mleko, a potem delektuj się pysznym włoskim napojem.

Miłośników kawy z mlekiem można znaleźć nie tylko we Włoszech, będących ojczyzną cappuccino. Dzisiaj, bez względu na miejsce zamieszkania, każdy może sobie zrobić pyszną kawę z pianką, nie wychodząc z własnej kuchni. Wystarczy ekspres ciśnieniowy z kilkoma użytecznymi funkcjami.

Kwintesencją cappuccino jest dobra kawa. Do jego zrobienia nadają się wszystkie rodzaje kawy. W zależności od gustów i upodobań można więc zmieniać nieco smak cappuciono wybierając robustę lub arabikę czy mieszając te dwa gatunki. O finalnym efekcie zadecyduje również mleko, stąd też ważne jest, by ekspres cisnieniowy wyposażono w funkcje pozwalające dobrze je przyrządzić.

SPIENIACZE I SYSTEMY DO CAPPUCCINO

Gdy baza pod cappuccino jest już gotowa, czas przygotować mleczną piankę. Większość maszyn do parzenia kawy posiada specjalną dyszę do spieniania mleka. Wyposażony został w nią m.in ekspres kapsułkowy Cafissimo Classic firmy Tchibo. Spieniacz może być bardziej lub mniej zautomatyzowany, wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju jest ekspres ciśnieniowy.

Najprostsze urządzenia znajdziemy w „ciśnieniówkach” ręcznych, gdzie po nagrzaniu się ekspresu wystarczy odkręcić odpowiedni zawór, aby rozgrzana para popłynęła prosto do podstawionego kubka z mlekiem. Czas potrzebny do spienienia mleka można wydłużać lub skracać w zależności od gustów i oczekiwanej temperatury pianki. Zgaśnięcie kolorowej diody sygnalizuje, że mleko jest już gotowe.

Idealne cappuccino z ekspresu

Z myślą o tych, którzy są miłośnikami napojów kawowych z dodatkiem mleka, powstał Cafissimo Latte – pierwszy w pełni automatyczny ekspres kapsułkowy, dzięki któremu przygotujemy cappuccino lub latte macchiato, naciskając zaledwie jeden przycisk. Jedną z zalet tego urządzenia jest wyjmowany pojemnik na mleko o pojemności 0,5 l, który można przechowywać w lodówce. Cafissimo Latte stworzony został przez Tchibo we współpracy z firmą Saeco – wiodącym włoskim producentem ekspresów do kawy.

Wiele modeli automatycznych ekspresów ciśnieniowych zostało wyposażonych w specjalny system (nazywany czasami Cappucinatore). Wystarczy nagrzać parę, rurkę podajnika umieścić w butelce lub kartonie z mlekiem, a następnie podstawić kubek pod wylot dyszy. Automat sam dobierze odpowiednie ciśnienie i temperaturę.

Posiadając tego typu ekspres należy pamiętać o czyszczeniu rurki, pojemnika i dyszy po każdym użyciu. Pozostałe w ich wnętrzu resztki mleka mogą skisnąć, co spowoduje, że następne cappuccino nie będzie smakowało tak, jak powinno. W ręcznych maszynach czyszczenie przeprowadza się bardzo prosto – zamiast mleka nalewa się wody i włącza spienianie. Niektóre z ekspresów ciśnieniowych z górnej półki mogą być wyposażone w dodatkowe, automatyczne systemy czyszczące, które same usuną resztki mleka z instalacji.

Jeżeli ekspres nie posiada specjalnej dyszy do cappuccino, jedyne, co pozostaje, to zakup za kilka złotych ręcznego spieniacza. W niektórych sytuacjach działa on równie dobrze co profesjonalne ekspresy ciśnieniowe. Należy jednak pamiętać, by mleko było zimne. Tylko takie zagwarantuje, że pianka będzie gęsta i nie opadnie. Warto pamiętać, że np. w ofercie Tchibo znajdziemy spieniacze zarówno elektryczne jak i indukcyjne, w designie pasującym do ekspresów, które nie posiadają funkcji spieniania mleka czyli Cafissimo Compact i Tuttocaffe.

Cappuccino z ekspresu ciśnieniowego

DODATKOWE FUNKCJE

Wśród dodatkowych funkcji przydatnych przy przyrządzaniu cappuccino warto zwrócić uwagę na podgrzewanie filiżanek oraz regulowaną wysokość dysz ekspresu. Płyta podgrzewająca pozwala na serwowanie napoju w ciepłych kubkach, dzięki czemu nie traci on tak szybko swojego ciepła. Regulowana dysza daje za to możliwość obniżenia jej i podnoszenia, co pozwala uniknąć rozchlapywania kawy na boki. 

 

Tematy powiązane z tym artykułem: kawa wiedza i kawa ekspresy Cafissimo
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze