DOMOWY EXPRES DO KAWY – PRZYDATNE FUNKCJE

Opublikowano 14.05.2015

Domowy expres do kawy powinien być wyposażony w ruchomą dyszę. Zapoznaj się z innymi przydatnymi funkcjami expresów i wybierz najlepszy model dla siebie.

Wymagania wobec domowych sprzętów są zazwyczaj nieco niższe, niż w przypadku profesjonalnych maszyn. Jednak wybranie odpowiedniego automatu do kawy pozwala nie tylko uzyskać doskonały smak i aromat naparu, ale również sprawia, że przygotowanie go jest szybkie i bezproblemowe. Za jakie funkcje warto zapłacić, kupując expres do kawy?

RUCHOMA DYSZA

Jedną z podstawowych użyteczności jest ruchoma dysza, pozwalająca regulować wysokość wylotu, z którego ekspres wylewa zaparzony napój. Niektóre z urządzeń mają ten element montowany na stałe, a między nim i tacką nie zawsze jest wystarczająco dużo miejsca, by zmieścić większy kubek lub filiżankę. Miłośnicy espresso nie mają się o co martwić, ale smakosze kawy pitej z kubka powinni na to zwrócić uwagę. Dzięki regulowanej wysokości dyszy bez problemu będzie można przyrządzić i kawę w filiżance i w klasycznym kubku.

MŁYNEK DO KAWY

Młynek często jest na wyposażeniu droższych, automatycznych expresów do kawy. Świeżo zmielona kawa pozwala cieszyć się pełniejszym smakiem i aromatem naparu. Wbudowany młynek zapewnia jeszcze jedną ważną rzecz – to, że kawa zostanie zmielona w odpowiedniej ilości i na odpowiednią dla ekspresu grubość. Nie ma mowy o pomyłce, która może skończyć się przytkaniem sitka.

OPÓŹNIONY START

Funkcja przydatna dla wszystkich, którzy lubią budzić się rano, czując aromat świeżo zaparzonej kawy. W niektórych expresach jest możliwość zaprogramowania urządzenia tak, by uruchomiło się o określonej godzinie. Dzięki tej funkcji wstawanie z łóżka staje się prostsze, a w kuchni już czeka gorąca, pachnąca kawa...

PODGRZEWANIE FILIŻANEK

Podgrzewaną tackę na filiżanki znaleźć można w droższej wersji expresów do kawy. To rozwiązanie pomaga zapewnić odpowiednią temperaturę serwowanego napoju. Nalewając kawę do zimnych filiżanek sprawiamy, że staje się ona chłodniejsza, oddając swoje ciepło naczyniom. W expresach, gdzie do dyspozycji użytkowników jest podgrzewana tacka, filiżanki są delikatne ocieplane, dzięki czemu kawa nie stygnie tak szybko. Świetna funkcja zwłaszcza w mroźne, zimowe poranki.

AUTOMATYCZNE CZYSZCZENIE

Chyba nikt nie lubi myć expresu do kawy po użyciu. Znacznie przyjemniejszą opcją jest zakup urządzenia z automatycznym systemem czyszczenia. Ten typ ekspresów sam analizuje i sprawdza stan instalacji, a jeżeli jest ona zabrudzona, maszyna - wykorzystując wodę z podajnika – przepłukuje ją. Użytkownik nie musi wykonywać żadnych dodatkowych działań, poza wciśnięciem jednego przycisku. Bardzo wygodne, gdy ceni się smak kawy, ale nie kocha się sprzątać po jej zaparzeniu.

REGULOWANA ILOŚĆ NAPARU

Prawie każdy automatyczny expres do kawy ma możliwość regulacji mocy i ilości naparu. Przy pomocy jednego pokrętła ustala się ilość ml, można również wybrać stopień intensywności napoju od łagodnego po mocny. Dzięki tej funkcji nie ma problemu z przygotowaniem skoncentrowanej dawki kofeiny w postaci ristretto czy łagodnego cappuccino. Możliwość wyboru objętości napoju pozwala „zmieścić” kawę w wybranym, ukochanym kubku lub filiżance, nawet jeżeli są trochę mniejsze niż standardowe. Obie funkcje przydadzą się osobom, które lubią napić się pół filiżanki słabej kawy lub wręcz odwrotnie – espresso piliby najchętniej z dużej szklanki.

Lista funkcji, którą oferują producenci expresów do kawy jest długa. Warto jednak wybierać spośród nich te, które ułatwią codzienną obsługę maszyny i sprawią, że parzenie kawy nie stanie się koszmarem. Wszak to również bardzo przyjemny rytuał, który wielu kawoszy lubi celebrować na równi z piciem napoju.

Tematy powiązane z tym artykułem: kawa wiedza i kawa ekspresy
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze