DOBRY SKLEP, KAWA Z CAŁEGO ŚWIATA I PROFESJONALNI SPRZEDAWCY

Opublikowano 20.03.2015

Dobry kawowy sklep? Kawa z najwyższej półki? Wybór brunatnego napoju ułatwi Ci profesjonalny sprzedawca. Przeczytaj, po czym go poznać.

Miłośnik kawy, znawca jej smaku i aromatu, potrafiący wyczuć potrzeby klienta – to główne cechy, które powinien posiadać dobry sprzedawca w sklepie z kawą.

Sklep kawowy to miejsce, do którego przychodzą zazwyczaj prawdziwi fani tego napoju. Praca w nim jest więc nie lada wyzwaniem – nie tylko przez to, że klienci są bardzo wymagający, ale przede wszystkim dlatego, że profesjonalne sprzedawanie kawy to prawdziwa sztuka. Trzeba posiadać rozległą wiedzę na temat jej pochodzenia, rodzajów, sposobów palenia, zaparzania oraz podawania. Dlatego sprzedawcy przechodzą specjalne szkolenia.

Najlepsza kawa - sklep warty odwiedzenia

SKLEP, KAWA I CIEKAWE HISTORIE

Co powinien wiedzieć sprzedawca kawy? Przede wszystkim powinien znać historię jej odkrycia, a nawet kilka, bo wersji jest naprawdę wiele. Jedna z nich mówi o pamiętnym pożarze w Etiopii, który zaczął trawić kawowce, przez co poznano walory zapachowe, a później smakowe palonych ziaren. Inna opowiada o mnichach, którzy chcieli spalić ziarna, sądząc, że to dzieło diabła, i tak odkryli ich niezwykłe właściwości. Według kolejnej, to chłopi pokłócili się przy ognisku i przypadkowo wrzucili kilka ziaren
kawowca w ogień, po czym – zaintrygowani ich aromatem – zaczęli eksperymentować z przyrządzaniem kawy.  

Historii o aromatycznym napoju najlepiej słucha się przy… kawie. Dlatego wiele sklepów, oprócz sprzedaży kawy i akcesoriów do jej przygotowywania, prowadzi jednocześnie pijalnie, w którym na miejscu możemy skosztować kaw pochodzących z całego świata.

O KAWIE WIE WSZYSTKO

Niezbędna wiedza o kawie jaką powinien posiadać dobry sprzedawca, to m.in. znajomość rodzajów jej ziaren – najpopularniejsze to Arabika i Robusta. Ekspedient, zapytany o nie przez klienta, powinien opisać ich walory. Ziarna różnią się od siebie bowiem nie tylko wyglądem i smakiem, ale również zapachem. Różnice te wynikają między innymi ze sposobu i długości ich palenia – pod wpływem temperatury ziarna wydzielają olejki wpływające na ich smak i aromat. Równie ważny jest sposób mielenia: bardzo drobno, niemalże na pyłek, mieli się ziarna parzone w tygielku, drobno – do ekspresów nisko- i wysokociśnieniowych, a grubo do perkolatorów, filtrów, dzbanków i zaparzaczy z tłoczkiem. Sprzedawca powinien poinformować nas również o tym, że kawa mielona kilka dni lub tygodni przed zaparzeniem znacznie różni się smakiem od tej, która zmielona została tuż przed zaparzeniem.

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH

Prawdziwą sztuką jest mieszanie różnych rodzajów kaw tak, by dały niepowtarzalny smak. To trochę jak z dobieraniem nut zapachowych do perfum – o kropelkę za dużo i trzeba zaczynać od nowa. Ekspedient powinien umieć doradzić, jakie kawy oraz w jakich proporcjach warto ze sobą mieszać. Przydatna będzie również podpowiedź sprzedawcy, w jaki sposób zaparzać daną kawę. Jeśli wybraliśmy na przykład Arabikę to najlepiej przyrządzić ją w kawiarce – będzie smakować naprawdę wybornie.

Podając sprzedawcy swoje preferencje i oczekiwania oraz opisując, jaki smak kawy chcielibyśmy uzyskać, kwaskowaty, lekko cierpki lub łagodny, powinniśmy otrzymać garść porad, które znacznie ułatwią nam wybór. Gdy zakupy robimy w dobrym sklepie z kawą, możemy być pewni, że wybór będzie trafiony, a pochodzenie ziaren – sprawdzone.

Sklep kawowy

KAWA NA ZDROWIE

Dobrze wyposażony sklep, kawa od najlepszych dostawców i sprzedawca-ekspert to zestaw, który można porównać do apteki, leków i farmaceuty. Niewiele osób wie, że kawa ma właściwości lecznicze i łagodzące ból. Sprzedawca kawy powinien opowiedzieć o tych zaletach napoju. Mała filiżanka tego aromatycznego napoju może zwalczyć ból głowy oraz złagodzić poczucie ciężkości ramion, nadgarstków i pleców po wielu godzinach spędzonych przy biurku. Dzięki magicznym właściwościom kawy, mamy poczucie odprężenia i relaksu oraz czujemy się łagodnie pobudzeni.

Poza tym pamiętajmy, że kawa łagodzi obyczaje i zbliża ludzi – już sam jej zapach sprawia, że odczuwamy błogie uczucie odprężenia. Sprzedawca kawy powinien więc być spokojną osobą, która równie skutecznie co kawa, oczaruje nas opowieścią o pochodzeniu i właściwościach tych cudownych ziaren.

Tematy powiązane z tym artykułem: kawa wiedza i kawa sklepy kawowe
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze