Dobre buty do biegania, czyli pierwszy krok do zwycięstwa

Opublikowano 02.01.2015

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów biegowych? Jakie jest najlepsze obuwie dla biegacza? Sprawdź, czym charakteryzują się dobre buty do biegania.

Każdy pretekst, żeby ruszyć się z kanapy, jest dobry. Ponieważ do uprawiania sportu warto jednak dobrze się przygotować, przed treningiem koniecznie udaj się na zakupy po odpowiednie buty.

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZE BUTY DO BIEGANIA?

Czym tak naprawdę charakteryzują się dobre buty do biegania? Podstawą jest wygoda, ale atrakcyjny design połączony z wysoką jakością wykonania mają równie duże znaczenie. Nieważne, czy trenujesz do maratonu, czy po prostu lubisz się przebiec – zadbaj o to, by buty były wykonane z materiałów wspomagających wentylację. Dostęp świeżego powietrza jest konieczny – stopa, która w trakcie treningu ulega przegrzaniu, jest o wiele bardziej podatna na otarcia. Zapobiegną im wszyte w buta wytrzymałe wstawki z dziurkowaną dzianiną, które zapewnią Twojej stopie odpowiedni przewiew, a dodatkowo skutecznie odprowadzą wydzielany podczas wysiłku pot na zewnątrz. 

PODESZWY ZEWNĘTRZNE I WEWĘTRZNE

Marzysz o doskonałej kondycji bez bolesnych kontuzji? Zadbaj o to, aby obuwie do biegania, które planujesz kupić, posiadało miękką i giętką podeszwę. Najlepiej, aby środkowa była profilowana, wykonana ze specjalnej pianki o nazwie phylon, a także posiadała termoplastyczne obszycia z wytrzymałej i trudno podatnej na zniszczenie gumy. Ważne, aby charakteryzowała się ona wysoką przyczepnością – to właśnie ta cecha bowiem przesądza o tym, jak wygodnie nam się biega. Wewnętrzna podeszwa powinna być z kolei najlepiej poliestrowa, wkładkopodobna i wyjmowana. Jej najbardziej pożądana cecha? Łatwe dostosowywanie się do kształtu stopy. O co jeszcze warto zadbać?

Dodatkowymi atutami butów do biegania będą też elastyczna strefa w okolicach kłęba palucha oraz wyściełana cholewka z modelowaną piętą. Jeśli miewasz problemy z zakładaniem butów, upewnij się, że posiada ona specjalną wypustkę, która ci to ułatwi. Dobrze też, aby okolica pięt była osłonięta odpowiednio wyprofilowaną poduszką żelową, która skutecznie odciąży tę część stopy. Wszystko to przełoży się na większy komfort w trakcie biegu - nie tylko ułatwi nam dynamiczne odrywanie się od podłoża, ale także zapewni stopie właściwą amortyzację. Ta z kolei skutecznie zapobiegnie często trapiących biegaczy urazom mięśni i ścięgien. W trosce o zdrowie i stabilność stawów warto dodatkowo upewnić się, że śródstopie jest odpowiednio podparte – ułatwi nam to jeszcze pewniejsze stawianie kroków podczas biegu.

ROZMIAR MA ZNACZENIE

Należy też pamiętać o tym,  aby kupić odpowiedni rozmiar obuwia – weź pod uwagę, że podczas biegu Twoja stopa nieustannie się przesuwa i pracuje, dlatego dobre buty do biegania powinny być nieco większe od tych, które nosisz na co dzień. Zapobiegnie to mikrourazom, które są wynikiem otarć paznokci o czubek buta, a także przyczyną ich stopniowego ciemnienia. To częsty problem, z jakim borykają się osoby regularnie uprawiające sporty takie jak bieganie.

Przede wszystkim jednak zastanów się, w jakich warunkach będziesz trenować. Jaką najczęściej wybierasz nawierzchnię? Twardą, taką jak asfalt, beton albo kostka brukowa czy raczej miękką wyściółkę leśną? Wolisz biegać w lecie czy lubisz chłodniejsze jesienne wieczory? Jeśli często zmieniasz otoczenie podczas biegania i ćwiczysz przez cały rok, postaraj się o jak najbardziej uniwersalne buty. Dzięki temu będziesz mógł biegać w każdych warunkach. Na koniec rzecz najważniejsza – niezbędne jest, aby buty posiadały sznurówki czy paski z elementami odblaskowymi. Polepszą one twoją widoczność na trasie i zapewnią ci bezpieczeństwo i ochronę przed potencjalnymi potrąceniami przez samochód. 

Tematy powiązane z tym artykułem: moda bieganie buty do biegania moda sportowa
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze