Czy potrzebne są damskie buty do biegania?

Opublikowano 02.01.2015

Damskie buty do biegania, buty do biegania damskie, najlepsze buty do biegania damskie obuwie do biegania, bieganie, porady, poradnik biegacza, wiedza i bieganie

Bieganie jako sport zyskuje na popularności, a liczba osób zainteresowanych jego uprawianiem rośnie. Z uwagi na to w ostatniej dekadzie producenci butów sportowych rozpoczęli prawdziwą specjalizację w produkcji obuwia biegowego. Wraz z rozwojem technologii zauważyli, że różnice w fizycznej budowie kobiety i mężczyzny wpływają na różny styl biegania, a więc na zdecydowanie inną mechanikę biegu obu płci. Tym samym dedykują swoje nowe produkty kobiecym stopom - projektują coraz to nowsze i lepiej dopasowane modele.

KROK W LEPSZĄ STRONĘ

Do niedawna damskie buty do biegania, oprócz bogatej gamy kolorystycznej, nie różniły się wiele od męskiego odpowiednika - biegaczki były zmuszone do zakładania butów do biegania konstrukcyjnie dopasowanych do męskich stóp, tylko w mniejszym rozmiarze. Z tego powodu musiały dostosować stopę do buta zamiast biegać w butach, które dopasowałyby się do ich stóp. Obecnie jest odwrotnie.

Panie mogą wybierać spośród wielu modeli stworzonych specjalnie dla nich. I nie jest to to chwyt marketingowy. Podstawowe różnice występujące w budowie kobiety i mężczyzny dowodzą słuszności projektowania osobno damskich butów do biegania.

KSZTAŁT I ROZMIAR STOPY

Może wydawać się to nazbyt oczywiste, ale pierwsza różnica w obuwiu damskim i męskim bierze się z kształtu i rozmiaru stopy. Panie posiadają mniejsze stopy i nie chodzi tu tylko o ich długość. Istotna jest zwłaszcza różnica w szerokości pięty w stosunku do szerokości przedniej części stopy – panie mają proporcjonalnie węższe pięty. Z tego powodu, gdy kobieta założy buty przeznaczone dla mężczyzn, jej pięty będą się ślizgać, a stopa niepotrzebnie będzie przemieszczała się w poprzek buta. Kupno węższego męskiego obuwia nie jest rozwiązaniem, bo zbyt mała swoboda ruchu palców może prowadzić do bólu w przedniej części stopy.

U kobiet częściej niż u mężczyzn występuje zjawisko pronacji. Oznacza to, że podczas biegania panie stawiają stopę na wewnętrznej stronie, a więc przechylają ją do środka. Dlatego damskie buty do biegania posiadają giętką i lżejszą, ale przede wszystkim nieco szerszą podeszwę niż męskie obuwie – aby utrzymywać większą stabilność stopy i nie pozwalać na jej przechylanie.

KOBIETA ZMIENNĄ JEST

Ostatni czynnik, który wyjaśnia różnice mające wpływ na bieganie u obu płci, może zaskoczyć. Chodzi o hormony. Estrogen u kobiet odpowiedzialny jest za rozciągliwość więzadeł i ścięgien. Damska stopa może zmieniać się w zależności od jego poziom w organizmie. Tkanki miękkie mogą ulegać rozciąganiu na całej długości stóp, co ma duże znaczenie dla stabilności podczas biegania. Damski but powinien więc być na tyle elastyczny, aby zapewniać odpowiednią przestrzeń dla zmieniającej się kobiecej stopy.

WYGLĄD MA ZNACZENIE

Czas dominacji męskiego buta do biegania skończył się bezpowrotnie. Panie nie muszą zakładać już męskiego obuwia o ciężkim wyglądzie przytłaczającym kobiecą sylwetkę, mogą natomiast przebierać w fasonach lepiej współgrających z ich drobniejszymi stopami i delikatniejszą budową ciała. Nawet mając na uwadze, że w pierwszej kolejności zawsze należy wybierać biegowe obuwie pod kątem indywidualnego dopasowania do stopy, rodzaju podłoża czy pory roku, kobiety wśród modeli idealnych dla nich mają znacznie większy wybór kolorów niż mężczyźni. Dla wielu kobiet możliwość trenowania w butach, które im się podobają, ma niebagatelne znaczenie – większą motywację do startu i przyjemność z biegania mają wiedząc, że nie wyglądają, jakby pożyczyły buty od starszego brata. Ostatecznie wszystko – zarówno względy praktyczne jak i estetyczne - sprawia, że jak najbardziej uzasadnione jest produkowanie butów o różnej budowie: osobno dla kobiet i dla mężczyzn.

Tematy powiązane z tym artykułem: moda bieganie buty do biegania moda sportowa
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze