Czosnek zamiast pestycydów i glina zamiast chemii, czyli eko bawełna

Opublikowano 05.05.2014

 

To bardzo ważne, aby ubranka dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, szyte były z bawełny ekologicznej. Ważne dla dobra środowiska, ale przede wszystkim dla dobra waszych dzieci. Dziś spróbuję was przekonać, dlaczego to takie istotne.

bawelna ubrania

CHILI I SERWATKA ZAMIAST PESTYCYDÓW

„Organiczna bawełna” – słyszycie i myślicie może, że to kolejny pusty slogan reklamowy. Nic bardziej mylnego! Taka bawełna pochodzi z upraw, w których nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych. Zamiast nich używane są substancje całkowicie naturalne. Należą do nich np. kwas cytrynowy, czosnek (jest naturalnie owadobójczy!) czy papryczki chili, obornik a nawet serwatka!

ZABÓJCZA BAWEŁNA

Produkcja bawełny należy dziś do najbardziej zatruwających i bezwzględnych gałęzi przemysłu na świecie. Wiedzieliście na przykład, że w procesie uprawy konwencjonalnej bawełny zużywa się 25% wszystkich środków owadobójczych stosowanych na całym świecie podczas gdy uprawa ta zajmuje tylko 2,5% światowej powierzchni uprawnej?? Z prostego rachunku wynika, że bawełna nieekologiczna jest bardzo, ale to bardzo nieekologiczna! Co gorsza, większość szkodników uodparnia się na środki owadobójcze w przeciągu 5-6 lat, zmuszając producentów do stosowania coraz silniejszych chemikaliów. Stary, dobry czosnek jest rozwiązaniem o niebo zdrowszym, i dla planety, i dla nas.

SPRAWIEDLIWOŚĆ I GLINA

Ekologiczna bawełna ekologiczna jest od początku, do końca. Po zebraniu – ręcznym (pracownicy wynagradzani są z poszanowaniem zasad Fair Trade), a nie maszynowym, farbuje się ją za pomocą naturalnych substancji (np. gliny). To wszystko jest bardzo ważne, bo w uprawach nieekologicznych bawełna kumuluje w sobie szkodliwe substancje chemiczne (które wchłania też gleba, a z niej wody gruntowe). Taka zanieczyszczona chemicznie bawełna podrażnia potem skórę – zwłaszcza niezdrowa jest dla delikatnej skóry maluchów, może powodować podrażnienia i alergie. 

PIELĘGNUJĄCE DROBNE EKO NAWYKI

A oprócz aspektu zdrowotnego, nie bez znaczenia jest też to, że bawełna ekologiczna jest trwalsza i posłuży nam zdecydowanie dłużej, niż ta nieekologiczna! waszych eko nawyków radzę wam więc dołączyć wnikliwe czytanie metek ubrań – wybierajmy te z ekologicznej bawełny. Dla siebie, ale przede wszystkim dla swoich dzieci.

Tematy powiązane z tym artykułem: tchibo dzieci moda
Komentarzy: 1. Dodaj również swoją opinię na ten temat.
Dodaj komentarz

Komentarze