Buty do biegania dla początkujących. Od czego zacząć przygodę z joggingiem?

Opublikowano 02.01.2015

Obuwie do biegania ma kluczowe znaczenie dla jakości treningu. Buty biegowe dla początkujących powinny spełniać określone warunki, dowiedz się jakie.

Świeżo upieczeni biegacze zazwyczaj nie potrafią jeszcze dokładnie ocenić swoich sportowych możliwości, dlatego są o wiele bardziej narażeni na przetrenowanie i wynikające z niego kontuzje czy przegrzanie stóp. Z tego powodu tak ważny jest dobór odpowiednich butów do biegania dla początkujących, które zapewnią nam na trasie nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo.

W TROSCE O OCHRONĘ STAWÓW I MIĘŚNI

Kiedy dopiero zaczynamy uprawiać jogging, pokonujemy niewielkie dystanse w umiarkowanym tempie. Nie potrzebujemy więc obuwia o bardzo mocnej amortyzacji. Najlepsze to takie, które będzie cechować się wysoką przyczepnością.

Dobrze jest zatem, gdy buty do biegania dla początkujących są wykonane z gumy – jest wytrzymała i odporna na zniszczenia oraz stabilizuje stopę, co pozwala pewniej stawiać kroki i wypracować lepszą technikę biegu. Będzie również skutecznie ograniczać ryzyko przeciążenia w trakcie uderzeń stopy o podłoże. Dodatkowo pomoże poduszka żelowa w okolicy pięt, a więc tej części stopy, która jako pierwsza styka się z gruntem. Ma to szczególnie duże znaczenie dla ochrony mięśni i stawów przed urazami, zwłaszcza jeśli trenujemy na twardych nawierzchniach.

WYGODA PRZEDE WSZYSTKIM

Gwarancją komfortu w trakcie biegu jest giętka i lekka podeszwa, najlepiej w środkowej części wykonana z phylonu. Buty do biegania dla początkujących powinny też posiadać wstawki z dzianiny dziurkowanej, która zagwarantuje wentylację. To najlepsza profilaktyka przegrzania, które może prowadzić do bolesnych otarć. Oprócz tego materiał powinien odprowadzać pot na zewnątrz i utrzymywać optymalną temperaturę wewnątrz buta.

ODPOWIEDNI ROZMIAR

Podstawą komfortowego biegu jest również dobór optymalnego dla naszej stopy rozmiaru buta. Trzeba pamiętać, że w trakcie wysiłku stopa przesuwa się, warto więc zadbać o to, aby obuwie do biegania było o pół numeru, a nawet numer większe od tego, które nosimy na co dzień. Paznokcie nie powinny dotykać przodu buta – w ten sposób unikniemy uderzeń o jego czubek, czego częstą konsekwencją jest ciemnienie paznokci.

Tematy powiązane z tym artykułem: moda bieganie buty do biegania moda sportowa
Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze