Biegaj z głową – jaką czapkę do biegania wybrać?

Opublikowano 02.01.2015

Sportowa czapka to podstawowy element stroju biegacza. Kompletując odzież do biegania nie można o niej zapomnieć, sprawdź dlaczego.

Kiedy rozpoczynamy swoją przygodę z bieganiem, jako pierwsze w naszym koszyku z zakupami lądują odpowiednie buty. To one mają nam zapewnić komfort podczas treningów i zminimalizować ryzyko kontuzji. Jak się jednak okazuje, bardzo ważnym elementem stroju biegacza jest także czapka do biegania. Jakie nakrycie głowy więc wybrać?

NA KAŻDĄ POGODĘ

Jeśli myślicie, że czapkę do biegania zakładamy tylko i wyłącznie zimą, musimy trochę zmienić wasz sposób myślenia. Siarczysty mróz nie powinien być jedynym powodem do jej zakładania.

Tak naprawdę nasze treningowe nakrycie głowy powinno towarzyszyć nam już w momencie, gdy temperatura utrzymuje się w okolicach 10 stopni Celsjusza.  O czapce warto zatem pamiętać również jesienią i wiosną.

Zakładajmy ją także, gdy jest wietrznie. Silny wiatr w ciepły dzień może przysporzyć nam więcej problemów niż chłód w bezwietrzną pogodę.

CZAPKA DO BIEGANIA – CIEPŁO I ZDROWO

Bieganie bez czapki przy spadającej temperaturze może powodować różnego rodzaju infekcje, może być też przyczyną przeziębienia czy bólu głowy, na przykład przy pochylaniu. Najbardziej narażone są zatoki uszne i czołowe. Dzieje się tak dlatego, że właśnie przez głowę ucieka znacząca ilość ciepła. Jeśli chcemy uniknąć tego typu problemów, warto zainwestować w specjalną czapkę do biegania.

Od razu rozwiejemy wasze wątpliwości - standardowa wełniana do tego celu się nie nadaje. Należy wybrać funkcyjną czapkę ciepłochronną. Uszyta jest z lekkiego, przewiewnego i elastycznego materiału, zapewniającego optymalną izolację cieplną oraz odprowadzającego wilgoć z powierzchni ciała. W ten sposób chroniąc przed zimnem, jednocześnie pozostawia głowę wolną od potu.

CZAPKA Z DASZKIEM - WYBÓR NA LATO

Na cieplejsze dni można wybrać czapkę z dającym cień daszkiem, która jest osłoną dla głowy i oczu przed słońcem. Aby zachować dobrą widoczność, wybierz tę z małym daszkiem, a dla dodatkowej ochrony przeciwsłonecznej – wersję z filtrem UV. Modele odporne na wodę i zabrudzenia przydadzą się podczas deszczowej pogody – głowa pozostanie sucha, a to najlepsza profilaktyka przeziębienia. Sportowe czapki poza zapięciem na rzep do regulacji obwodu posiadają specjalną taśmę, która zapewnia dobre dopasowanie. Wstawki z dzianiny dziurkowanej dają natomiast gwarancję optymalnej cyrkulacji powietrza.

OPASKA – DOBRA ALTERNATYWA

Jeśli nie przepadacie za noszeniem czapek, warto zastanowić się nad wyborem opaski funkcyjnej. Elastyczny materiał i szwy zapewniają wysoki komfort noszenia, a dzięki ciepłej, miękkiej stronie wewnętrznej na pewno w niej nie zmarzniecie. Opaska chroni wrażliwe na chłód i wiatr uszy, a także odprowadza pot z czoła. Wiele z nich posiada także odblaskowe nadruki zwiększające widoczność w ciemności. Uniwersalnym rozwiązenim będą chustki wielofunkcyjne, które można nosić jak opaskę, czapkę, komin na szyję, a nawet kominiarkę. Wybierzmy więc coś dla siebie i nie marznijmy w trakcie treningu. 

Brak komentarzy. Bądź pierwszym, który skomentuje.
Dodaj komentarz

Komentarze